Rozwiązania globalne

Historia pięciu pokoleń firmy Funk – światowego dostawcy usług w zakresie ubezpieczeń i zarządzania ryzykiem - rozpoczęła się od otwartego w 1879 roku w Berlinie biura Th. Funk. Niezależność, ciągłość i poczucie odpowiedzialności to najważniejsze wartości w naszej historii, wartości które kształtują każdą fazę naszego rozwoju.

Rozwój spółki – najistotniejsze etapy

W 1879 roku Theodor Funk założył Th. Funk w Berlinie, biuro specjalizujące się w ubezpieczeniach transportowych. W kolejnych latach firma rozszerzyła działalność na inne branże, między innymi dzięki synowi Theodora – Leberechtowi. 

W 1933 roku Dr Leberecht Funk Junior i Ulrich Funk, najstarsi synowie trzeciego pokolenia rodziny Funk, dołączają do firmy i rozwijają działalność, specjalizując się w obsłudze przedsiębiorstw średniego sektora oraz korporacji.

Po zakończeniu II Wojny Światowej, Leberecht Funk Senior i jego syn dr Leberecht Funk wspólnie odbudowują w Berlinie przedsiębiorstwo, które szybko staje się wiodącym brokerem ubezpieczeniowym w mieście. W Hamburgu Ulrich Funk i Heinz Winkelmann wznawiają wraz z Klausem i Heinzem Funk działalność L. Funk & Söhne oraz L. Funk Versicherungsdienst.

W latach pięćdziesiątych XX wieku nastąpił rozwój sieci biur Funk w Niemczech. Pierwsze biura znajdowały się w Hamburgu, Essen, Frankfurcie, Hanowerze, Monachium i Reutlingen.Otwarte zostały dodatkowe biura w ważnych regionach gospodarczych, w tym w nowych landach, które powstały po zjednoczeniu Niemiec.

Dziś Funk wspiera swoich Klientów poprzez 15 biur w Niemczech.

Dr Leberecht Funk wraz z londyńskimi współpracownikami otwiera firmę Funk, Stewart Wrightson (International) GmbH. Przedsiębiorstwo założone celem obsługi rozwijającego się biznesu międzynarodowego zostało później przemianowane na Funk & Co (International) GmbH Versicherungs-und Rückversicherungsmakler (1979) oraz na Funk International GmbH, Versicherungs-und Rückversicherungsmakler (1987).

Po utworzeniu w 1994 roku firmy FDG (Funk Diot GrECo SA, Luksemburg), Funk i jego partnerzy wspólnie tworzą platformę do ścisłego partnerstwa globalnego poprzez "Funk-JLT-SIACI, The European Alliance".

W latach 2000-2006, po utworzeniu własnych biur Funk w Polsce i we Włoszech, powstają również dodatkowe biura w Austrii, na Węgrzech i w Rumunii. W 2008 r. do grona biur Funk dołącza Szwajcaria, a w 2018 r. również Liechtenstein.

Od 1970 roku Funk utrzymuje stały wysoki wzrost w branży przemysłowej. Konsekwentna orientacja na indywidualnych wymaganiach Klientów doprowadza jednak do wzmocnienia specjalizacji branżowych i skupieniu się na zarządzaniu ryzykiem – w połączeniu z oferowaniem odpowiednich rozwiązań informatycznych.

Założenie nowych spółek zapewniających specjalistyczną obsługę rynku szpitali i rynku nieruchomości oraz konsultingowej firmy zajmującej się zarządzaniem ryzykiem w sektorze opieki zdrowotnej to wynik strategicznego rozwoju od lat 90-tych, pod kierownictwem dr. Dietera Schwanke, dr. Wolfganga Bühler i Claudiusa Jochheim.

Począwszy od 2000 roku Funk oferuje kompleksowe zarządzanie ryzykiem operacyjnym za pośrednictwem swojej nowej firmy doradczej, jednego z pionierów na rynku niemieckim i staje się liderem rynku w tej dziedzinie.

W 2006 roku Funk nabywa większość udziałów w Böhm Consultants, która specjalizuje się w planach emerytalnych przedsiębiorstw. Zwiększa to istniejące już doświadczenie Spółki w tym dynamicznym segmencie ubezpieczeń. Specjaliści zajmujący się funduszami emerytalnymi działają pod nowymi nazwami: Funk Vorsorgeberatung GmbH i Funk Pensionsmanagement GmbH.

Dzięki swoim rozwiązaniom w dziedzinie zarządzania ubezpieczeniami, ryzykiem i koncepcjami emerytalnymi Funk staje się znaczącym dostawcą systemów w zakresie ryzyka. 

Od 1879 roku do grona Zarządu wchodzą zarówno członkowie rodziny założycielskiej, jak i wybitni przedstawiciele kadry kierowniczej. W 1970 roku Klaus-Ulrich Funk i dr Wolfgang Bühler, którzy należą do grupy od połowy lat 50-tych, dołączają do kierownictwa firmy jako partnerzy. W 1980 roku ma miejsce oficjalne przekazanie przedsiębiorstwa czwartemu pokoleniu rodziny Funk. Dr Leberecht Funk, dr Jörg-Heiner Funk i dr Dieter Schwanke stają się partnerami w grupie Funk.

W 2007 roku Thomas Abel, Christoph Bülk and Yorck Hillegaart dołączają do Claudiusa Jochheim jako  partnerzy zarządzający Funk.

W 2012 roku wspólnicy Funk rozpoczynają proces przekazywania kierownictwa spółki piątemu pokoleniu. Obecnie młodsze pokolenie reprezentują dr Anja Funk-Münchmeyer, Alexander Funk, Robert Funk i Bernhard Schwanke – członkowie Zarządu od 2016 roku.

Funk od lat systematycznie wzrasta i dziś zatrudnia ponad 1 100 pracowników zarówno w Niemczech, jak i za granicą – zapewniając kompleksowe wsparcie swoim Klientom we wszystkich kwestiach dotyczących zarządzania ubezpieczeniami, ryzykiem i rozwiązaniami emerytalnymi.

Dysponując potencjałem światowej sieci Funk Alliance – zarządzanej centralnie z Niemiec, Funk jest obecny na cały świecie – poprzez 300 biur własnych i partnerskich, w ponad 100 krajach świata.